Loading...
Ważne:
Zdjęcie pantomograficzne

Pantomogram – co to takiego?

Zdjęcie, które warto wykonać przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego

23.06.2017

Wielu Pacjentów otrzymuje od stomatologa zlecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego zębów. Pantomogram to panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Pozwala ono ocenić stan zdrowia przyzębia oraz wszystkich zębów. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest wymagane przez ortodontów przed założeniem aparatu ortodontycznego. 

Pantomogram to badanie polegające na prześwietleniu zębów, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Dzięki powiększonemu obrazowi struktur anatomicznych można dokładnie ocenić stan przyzębia oraz określić nieprawidłowości w budowie korzeni zębów, miejsca tzw. zębów zatrzymanych (np. ósemki). Dzięki zdjęciu pantomograficznemu możemy także poznać stopień mineralizacji zębów i kierunek ich wyrzynania się.

Pantomogram – wskazania do badania

Wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego są:

  • planowane leczenie ortodontyczne
  • urazy szczęki
  • choroby przyzębia
  • głęboka próchnica zębów
  • kamica ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej
  • usuwanie zębów (szczególnie przy konieczności usunięcia wyżniętych lub zatrzymanych zębów, np. zębów mądrości (ósemki)
  • zakładanie implantów zębów (służy ocenie ilości kości i miejsca do wprowadzenia implantu)
  • przed wykonaniem niektórych zabiegów chirurgicznych poza jamą ustną np. w przypadku operacji zaćmy jako zdjęcie wykluczające obecność ogniska zapalnego.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.

Pantomogram – na czym polega

Przed zrobieniem zdjęcia Pacjent jest proszony o zdjęcie wszelkich metalowych rzeczy z okolicy głowy (kolczyki, łańcuszki, protezy zębowe wyjmowane itp.), a na jego ciało zostaje nałożona specjalna kamizelka, która chroni przed promieniami RTG. Następnie Pacjent podchodzi do aparatu i staje nieruchomo. Jego głowę umieszcza się pod aparatem. Należy przytrzymać zębami uchwyt, który umożliwia precyzyjne ustawienie do wykonania zdjęcia.
Pantomogram nie odzwierciedla rzeczywistych rozmiarów prześwietlanych elementów. Obraz jest powiększony w stosunku do wymiarów rzeczywistych średnio o 15%. Warto zaznaczyć, że zdjęcie pantomografczne zdjęciem warstwowym, co powoduje, że niektóre struktury mogą nie być uwidocznione na zdjęciu, jeśli nie znajdowały się w okolicy warstwy badanej przez pantomograf.

Umów się na zdjęcie pantomograficzne

Aby zapisać się na wykonanie zdjęcia pantomograficznego należy skontaktować się z Centrum Medycznym Corten Medic:

  • Warszawa – ul. Etiudy Rewolucyjnej 48 (tel. 22 270 30 61)
  • Radom – ul. Beliny Prażmowskiego 33A (tel. 48 670 04 10)

Dla naszych Pacjentów rabat -20% na zdjęcie pantomograficzne.*

*Dotyczy Pacjentów, którzy w deklaracji wyboru świadczeniodawcy podali Centrum Medyczne Corten Medic. Deklarację można wypełnić w dowolnej przychodni Centrum Medycznego Corten Medic lub pobrać ją tutaj i złożyć w wybranej placówce.

Rozmiar czcionki
Kontrast
ScrollToTop