Loading...

Nie daj się grypie! Zaszczep się w Corten Medic

Ciesz się zdrowiem i uniknij pogrypowych powikłań

20.10.2021

W czasie pandemii COVID-19 szczególnie wskazane jest zapobieganie zachorowaniu. Sezon zachorowań na grypę zaczyna się w październiku, a kończy w kwietniu. Szczepienie przeciw grypie ma korzystny wpływ na zdrowie osób w każdym wieku, a w szczególności u starszych Pacjentów. Regularne szczepienia przeciw grypie pomogą zapobiec groźnym dla zdrowia i życia powikłaniom pogrypowym (np. zapalenie płuc lub zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność serca, nerek). W Centrum Medycznym Corten Medic Pacjenci od 55 roku życia mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie.


Grypa to nie przeziębienie!

Obie choroby wywoływane są przez wirusa, ale różnią się przebiegiem. Grypa, jeśli jest łagodna, może przypominać przeziębienie, ale jej objawy są dotkliwsze i zawsze towarzyszą im wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy oraz bardzo złe samopoczucie. Chorzy mogą odczuwać również ból w mięśniach i stawach oraz silne bóle głowy. Grypa wybucha nagle. Często objawy przypadają zwykle na drugi lub trzeci dzień choroby, a powrót do zdrowia jest możliwy nie wcześniej niż po tygodniu. Zmęczenie pochorobowe może być odczuwalne nawet do kilka tygodni po ustąpieniu choroby. Najlepszą metodą walki z grypą są szczepienia ochronne.

Szczepienia dzieci

Szczepienia zaleca się niemowlętom, które skończyły 6. miesiąc życia, ale o podaniu szczepionki zawsze musi decydować lekarz pediatra, który zna stan zdrowia dziecka i jego kalendarz szczepień obowiązkowych. Wielu lekarzy zaleca, by zaszczepić swoje dziecko przeciwko grypie i uchronić przed niebezpiecznymi powikłaniami po chorobie. Szczególnie rozważyć zaszczepienie swojej pociechy powinni rodzice dzieci, które często chorują i mają za sobą pobyt w szpitalu, a także wszystkie maluchy poniżej 5 roku życia, nawet jeśli nie zaliczają się do tej grupy. Można mieć wątpliwości, czy szczepić przeciw grypie dzieci, które cieszą się dobrym zdrowiem a chorują sporadycznie. Trzeba jednak pamiętać, że nawet one są narażone na kontakt z wirusem grypy, choćby podczas spacerów czy zakupów, ponieważ zakażenie przenosi się drogą kropelkową, dlatego wszyscy jesteśmy na nie narażeni.

Podwyższona grupa ryzyka

Szczepienie przeciw grypie jest korzystne dla osób w każdym wieku, w szczególności dla starszych (w tym cierpiących na choroby przewlekłe układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, a także z chorobami nerek, wątroby, cukrzycą). Powinny one być szczepione regularnie, ponieważ są oni narażeni na bardzo groźne powikłania pogrypowe. W ramach programów refundujących szczepienia osobom powyżej 55 roku życia, Pacjenci mogą bezpłatnie zaszczepić się w naszych wybranych przychodniach.

Szczegóły dotyczące refundacji:

Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw grypie?

  • nie chroni ono w 100% przed zachorowaniem, ale dzięki niemu, nawet w przypadku wystąpienia choroby, jej przebieg będzie łagodniejszy;
  • najlepiej zaszczepić się na początku sezonu grypowego (jesienią);
  • po przyjęciu szczepionki  odporność rozwija się w ciągu 2-3 tygodni i utrzymuje się nawet do roku;
  • przez 2 dni po szczepieniu może wystąpić miejscowe zaczerwienienie i ogólne złe samopoczucie, które mijają samoistnie. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia po szczepieniu niezbędny jest kontakt z lekarzem;
  • wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie – dlatego należy się szczepić co roku.

Umów się na szczepienie

*Szczepienia na grypę wykonujemy w naszych Centrach Medycznych dla Pacjentów:

Komercyjne dla wszystkich (cena 69 zł) oraz bezpłatnie osoby 55+

Komercyjne dla wszystkich (cena 75 zł) oraz bezpłatnie osoby 65+

Komercyjne dla wszystkich (cena 69 zł) oraz bezpłatnie osoby 75+

ScrollToTop