Cytologia (klasyczna)

Kluczowe badanie u kobiet

Cytologia szyjki macicy to specjalistyczne badanie wykonywane przez ginekologa lub przez położną, które pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Pobranie wymazu zalicza się do najważniejszych badań ginekologicznych i umożliwia również diagnostykę wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

  • Wczesne wykrycie zmian przedrakowych daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie. O cytologii powinny pamiętać wszystkie kobiety po 25 roku życia, nawet jeżeli nie są obciążone genetycznie rakiem szyjki macicy. Ta choroba zalicza się niestety do czołowych nowotworów, na które zapadają kobiety w Polsce.
  • Cytologię wykonasz u nas bez zbędnych formalności w ramach świadczeń funduszowych.

Przygotowanie do cytologii

Najlepszym momentem na wykonanie cytologii jest pierwsza połowa cyklu, ale należy pamiętać, że wymaz pobiera się najszybciej 2 dni po zakończonej miesiączce lub maksymalnie 4 dni przed.

  • Na 24 godziny przed badaniem kobiety powinny powstrzymać się od współżycia, a na 4 dni przed również przed stosowaniem leków dopochwowych i zabiegów polegających na irygacji pochwy.
  • Cytologia może być wykonana również u kobiet, które nie rozpoczęły współżycia oraz u kobiet w ciąży (jeżeli ostatnie badania były przeprowadzone dalej niż pół roku temu).

Jeśli chcesz skorzystać z badania komercyjnie

    • Cytologia ginekologiczna
      36 zł
Skip to content