Jakie choroby i dolegliwości może wyleczyć lub złagodzić elektroterapia?
- dyskopatie,
- nerwobóle,
- choroby reumatyczne,
- migrenowe bóle głowy,
- zwyrodnienia stawów,
- rwa kulszowa,
- zapalenie tkanek miękkich,
- osteoporoza.
Przeciwwskazania do elektrostymulacji:
- rozruszniki serca,
- implanty,
- endoprotezy,
- choroby nowotworowe,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- zaburzenia czucia,
- ciąża,
- infekcje, którym towarzyszy gorączka.
Zabiegi wykonywane w ramach elektroterapii:
- Jonizacja – terapia jonowa, to doprowadzenie do tkanek związków leczniczych za pośrednictwem prądu stałego. W odróżnieniu od wielu leków przyjmowanych drogą pokarmową jonizacja nie powoduje obciążenia żołądka. Wysoka skuteczność jonizacji wynika również z tego, że lekarstwo można zaaplikować bezpośrednio na chorą tkankę – w przypadku tradycyjnie przyjmowanych leków na efekty leczenia czeka się dłużej.
- Jonofreza – zabieg polegający na zaaplikowaniu lekarstwa za pomocą prądu stałego, łagodzi nerwobóle, objawy chorób reumatycznych, neuralgii oraz stanów zapalnych. Jonofreza trwa około 10 minut i jest zupełnie bezbolesna – podczas przyłożenia elektrod, Pacjent może jedynie odczuwać mrowienie. Jonofreza ma dobroczynny wpływ również na stan skóry i bywa stosowana w kosmetyce m.in. do leczenia trądziku.
- Prądy diadynamiczne Bernarda – powodują, że siniaki i krwiaki wchłaniają się dużo szybciej. Ponadto zabieg sprawia, że słabną dolegliwości związane ze zwyrodnieniami stawów, nerwobólami, dystrofią mięśniową.
- Prądy interferencyjne Nemeca – są cenione za właściwości przeciwbólowe i poprawę krążenia. W tym przypadku stosuje się prądy średniej częstotliwości, które działają wewnątrz tkanek, a nie pod elektrodami.
- Prądy Tens – tutaj wykorzystuje się małe częstotliwości. Ta technika jest nieoceniona u osób, które cierpią z powodu bólów pooperacyjnych czy owrzodzeń skóry. Poza tym prądy Tens są z powodzeniem stosowane u Pacjentów z neuropatią, dyskopatią czy osteoporozą.
- Prądy Kotza – przy tej technice leczenia prądem dochodzi do pobudzenia skurczów głęboko położonych włókien mięśniowych. Dzięki temu metoda ta jest pomocna w leczeniu skoliozy i powrocie do zdrowia po złamaniach.
- Prądy Traberta – jednokierunkowe, intensywne prądy są w tym przypadku efektywne w walce z bólem kręgosłupa, zaburzeniami krążenia obwodowego czy łagodzeniem bólów mięśniowych.
- Galwanizacja – tutaj Pacjent jest leczony prądem stałym o małej częstotliwości. Galwanizacja skróci cierpienie osób z dyskopatią oraz stanami zapalnymi nerwów. Ten rodzaj elektroterapii jest znany ze skuteczności w leczeniu przeciążeń i napięć mięśniowych.
- Tonoliza – to stymulacja prądem u osób ze spastycznym porażeniem mięśni, co pozwala zmniejszyć wzmożone napięcie mięśni. Tonoliza zapobiega powstawaniu odleżyn, zaniku mięśni i trwałych przykurczów.
- Ultradźwięki – połączenie ultradźwięków z elektroterapią (inaczej tzw. terapia kombinowana lub skojarzona) to dobry sposób na rozluźnienie mięśni, poprawę ruchomości stawów i zmniejszenie obrzęków. Terapia ultradźwiękami zdaje egzamin m.in. u osób, którym dokuczają haluksy, zespół bolesnego barku czy stany pourazowe mięśni i stawów.
-
Szybki powrót do sprawności
Elektroterapia – elektrostymulacja
Jakie rezultaty przynosi elektrolecznictwo?
W czasie zabiegu wykorzystywane są specjalne elektrody, które przewodzą prąd stały lub zmienny o odpowiednim natężeniu. Efekty elektroterapii, o których koniecznie należy wspomnieć, to działanie przeciwbólowe, skrócenie regeneracji tkanek po złamaniach i stłuczeniach, a także szybsze wchłanianie się obrzęków. Nowoczesne elektrolecznictwo przynosi ulgę w wielu schorzeniach narządu ruchu i jest zupełnie bezpieczne dla zdrowia.