Kinezyterapia

Kiedy warto stosować kinezyterapię?

Kinezyterapia to dział fizjoterapii nazywany leczeniem ruchem. Ćwiczenia fizyczne o charakterze leczniczym pomagają zwiększyć wytrzymałość mięśni, poprawić wydolność organizmu oraz ruchomość stawów.

Gimnastyka lecznicza może zostać zastosowana w celu zniwelowania wad postawy, a także jako element ćwiczeń relaksacyjnych i jako wspomaganie zdrowego odchudzania. Ćwiczenia wykonywane pod okiem specjalistów oddziałują pozytywnie nie tylko na układ ruchu, a też na układ pokarmowy, oddechowy, a także na układ krążenia.

Na co pomaga kinezyterapia? 

  • bóle kręgosłupa, barków oraz nadgarstków,
  • profilaktyka osteoporozy,
  • urazy oraz kontuzje doznane w czasie uprawiania sportu lub wskutek wypadku komunikacyjnego (w tym przypadku – np. ponowna nauka chodzenia),
  • choroby o podłożu reumatycznym oraz neurologicznym,
  • leczenie urazów kolan oraz skoliozy.

 

W ramach tego obszaru rehabilitacji ruchowej wyróżnia się również ćwiczenia specjalne – to zestaw ćwiczeń (m.in. rozluźniających, redresyjnych i korekcyjnych), stworzony przez fizjoterapeutę na indywidualne potrzeby Pacjenta.

Z kolei kinezyterapia neurologiczna sprawdza się np. po urazach głowy czy rdzenia kręgowego. Tego rodzaju zabiegi pomagają osobom z dyskopatią, porażeniem mózgowym, a także stwardnieniem rozsianym. Pacjenci zauważają podniesienie poziomu sprawności, ponieważ ćwiczenia poprawiają przewodnictwo między nerwami.

W zależności od tego, jak dalece wymagane jest zaangażowanie Pacjenta, kinezyterapia dzieli się na ćwiczenia czynne, bierne oraz mieszane (czynno-bierne).

Skip to content