Morfologia i badanie moczu

Dzięki morfologii krwi możesz sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia, a także wcześnie wykryć pewne niepokojące sygnały, np. niedokrwistość z niedoboru żelaza, stany zapalne lub infekcyjne, zaburzenia odporności, białaczkę oraz wiele innych poważnych schorzeń i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki badaniu moczu możesz zapobiec chorobie nerek i wątroby, ułatwiasz diagnostykę cukrzycy, żółtaczki czy zapalenia trzustki oraz dróg moczowych. Ponadto lekarz będzie mógł ocenić predyspozycje do tworzenia się kamieni.

Przygotowanie do badani krwi

  • Zaleca się, by do pobrania krwi do rutynowych badań zgłaszać się w godzinach rannych (7:00-10:00).

  • Przyjdź na pobranie na czczo – optymalnie, ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być spożyty ok. godz. 18:00.

  • W dni poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

  • Z zasady badań nie powinno się wykonywać po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku. O ile nie ma specjalnych wskazań, bezpośrednio przed pobraniem unikać wysiłku i stresu, nie palić. Wskazany jest krótki odpoczynek

Badanie moczu

Do badań rutynowych oddajemy mocz poranny, z tzw. środkowej porcji. Co to znaczy?  To znaczy, że pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a kolejną do uprzednio przygotowanego pojemnika (do nabycia w aptece) oraz opisać imieniem i nazwiskiem. Mocz należy dostarczyć w ilości określonej przez laboratorium (min. 10 ml). UWAGA! Do badan mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał do laboratorium  w około godzinę od pobrania. Przed pobraniem moczu zalecane jest:

  • stosowanie umiarkowanej, zwyczajowej diety oraz przyjmowanie fizjologicznej (normalnej) ilości płynów,
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, który może spowodować pojawienie się w moczu lub zwiększenie stężenia białka i ciał ketonowych,
  • powstrzymywanie od stosunków płciowych w dobie poprzedzającej badanie,
  • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących,
  • unikanie badania w okresie od 2 dni poprzedzających menstruację (krwawienie miesiączkowe) do 2 dni po jej zakończeniu, ze względu na dużą ilość krwinek czerwonych i nabłonków uniemożliwiających uzyskanie wiarygodnych wyników badania.
Skip to content