Profilaktyka raka piersi

Nie czekaj aż będzie za późno

Rak piersi to nowotwór, który najczęściej prowadzi do śmierci wśród kobiet. Wczesna diagnostyka jest kluczowa, ponieważ w pierwszym stadium choroba nie daje objawów.

  • Dopiero na bardziej zaawansowanym etapie rak daje o sobie znać np. w postaci zmiany kształtu lub koloru piersi, łuszczenia się czy zaczerwienienia skóry bądź też wycieku wydzieliny z brodawki.
  • Samobadanie piersi oraz USG to podstawa, ale w dojrzałym wieku koniecznie należy znaleźć w swoim kalendarzu miejsce również na mammografię (w skrócie MMG lub MRTG).

Na czym polega mammografia?

Mammografia zalicza się do najbardziej czułych badań w diagnostyce raka piersi. To badanie obrazowe, które pozwala uzyskać zdjęcia rentgenowskie takiej jakości, by móc wykryć zmiany bezobjawowe. Oznacza to tym samym, że mammografia umożliwia wykrycie wszelkich zmiany we wczesnym stadium, kiedy guzki nie są jeszcze wyczuwalne podczas badania fizykalnego.

  • Mammografię mogą wykonać bezpłatnie wszystkie kobiety między 50 a 69 rokiem życia (program profilaktyki raka piersi jest finansowany przez NFZ). Regularne badania (minimum raz na dwa lata) sprawiały, że śmiertelność wśród kobiet chorujących na raka piersi obniżyła się o blisko 30%.

 

Czynniki ryzyka rozwoju raka piersi

Nowotwór piersi najczęściej dotyka kobiety po 50 roku życia. Regularne badania są szczególnie wskazane u osób, w których rodzinach występował rak piersi – w tym przypadku geny nie pozostają bez znaczenia.

Jak przygotować się do mammografii?

Najlepiej badać się między 5 a 10 dniem cyklu. Zasada ta nie ma znaczenie u kobiet, które przeszły już przez menopauzę.

Aby wykonać mammografię, nie potrzebujesz skierowania – musisz jedynie znaleźć placówkę medyczną lub mammobus w dogodnej dla Ciebie lokalizacji.

Skip to content