Profilaktyka raka szyjki macicy

Dlaczego tak wiele kobiet dotyka rak szyjki macicy?

Za rozwój raka szyjki macicy odpowiada przede wszystkim wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), którym można zarazić się przez stosunek seksualny lub nawet poprzez kontakt ze skórą zakażonej osoby.

Rozwojowi tego nowotworu sprzyja:

  • nieprawidłowa struktura szyjki macicy (neoplazja śródbłonkowa),
  • geny – ryzyko zachorowania rośnie u kobiet, których siostry lub matki chorowały na kobiece nowotwory,
  • nałogowe palenie papierosów,
  • na rozwiniecie się nowotworu, bardziej narażone są Pacjentki, które w przeszłości leczyły już raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy zazwyczaj w początkowej fazie choroby nie daje żadnych typowych symptomów. W bardziej zaawansowanym stadium rozwoju choroby, Pacjentki obserwują u siebie objawy takie, jak:

  • obfite upławy i miesiączki,
  • bóle w podbrzuszu, plecach oraz bóle kości,
  • nietypowe krwawienia (po stosunku, po badaniu ginekologicznym lub między miesiączkami),
  • dolegliwości bólowe w czasie stosunku.

Smutne statystyki

Szacuje się, że na raka szyjki macicy umiera co druga kobieta, u której postawiono diagnozę. W Polsce na tę chorobę zapada rocznie około 350 tysięcy kobiet. Ten stan rzeczy można odwrócić, dzięki edukacji – staramy się, aby nasze Pacjentki nie zaniedbywały cytologii – podstawowego badania, które jest w stanie wykryć komórki rakowe.

Szczepienia przeciw HPV i cytologia

Jak zapobiegać rakowi szyjki macicy?  

  • Szczepienia przeciw HPV – profilaktyka pierwotna

Szczepienia przeciw wirusowi HPV u dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, to skuteczna metoda na zminimalizowanie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

 

  • Cytologia – profilaktyka wtórna

Cytologia to podstawa diagnostyki raka szyjki macicy oraz HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego). To rutynowe badanie jest bezpieczne, bezbolesne i szybkie polega na pobraniu wymazu za pomocą specjalnej szczoteczki. Później wymaz jest utrwalany i poddawany ocenie przez histopatologa lub cytologa. Z tego względu, okres oczekiwania na wyniki cytologii może wynieść nawet trzy tygodnie.

Dzięki cytologii możliwe jest zaobserwowanie pierwszych oznak raka szyjki macicy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na całkowite wyleczenie stanów nowotworowych.

W ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy kobiety między 25 a 59 rokiem życia mogą raz na trzy lata bezpłatnie wykonać cytologię.

Cytologia to badanie obowiązkowe dla kobiet w wieku rozrodczym, w tym również nastolatek, które są aktywne seksualnie. W przypadku osób, które mają obniżoną odporność, są zakażone wirusem HPV lub wirusem HIV, cytologię należy wykonywać minimum raz do roku.

Jak przygotować się do cytologii?

Na cytologię zgłoś się w czasie, kiedy nie masz miesiączki (najlepiej na minimum 4 dni po miesiączce i jednocześnie minimum 4 przed). Zaleca się, by na 24 godziny przed badaniem powstrzymać się od współżycia, a na 4 dni przed pobraniem wymazu nie używać leków dopochwowych.

Skip to content