Groźne pneumokoki – bezpłatne szczepienie

Szczepiąc, chronisz swoje maleństwo

Pneumokoki występują wszędzie i kontakt z nimi jest nieunikniony, dlatego szczepionka to jedyna skuteczna metoda, dzięki której zapobiegniemy zarażeniem tymi groźnymi bakteriami. Aby nie narażać swojego dziecka na groźne powikłania pochorobowe zaszczep je w Centru Medycznym Corten Medic. Szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci między 24. a 36. miesiącem życia wykonujemy bezpłatnie w ramach programu profilaktycznego „Zdrowie, Mama i Ja”.

Czym są pneumokoki?

Pneumokoki, a właściwie Streptococcus pneumoniae, to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u małych dzieci. Często prowadzą do licznych powikłań, również zagrażających życiu najmłodszych. Wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych). U niektórych dzieci a nawet dorosłych mogą być przyczyną ciężkich inwazyjnych zakażeń, kiedy bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi. Należą do nich:

  • posocznica (sepsa) – uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • zapalenie płuc
  • zapalenie stawów
  • inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne).

Jakie jest ryzyko, że nieszczepione dziecko zachoruje?

Zakażenie pneumokokami przenosi się poprzez wdychanie drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny unoszących się w powietrzu oraz przez bezpośredni kontakt  z chorym lub nosicielem. Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, ale najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych 2 latach życia. Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci.

Dlaczego warto wykonać szczepionkę?

Nawet spędzanie większości czasu w domu nie uchroni dziecka od możliwości zakażenia się pneumokokami. Może zarazić się wszędzie, nawet podczas spaceru, ponieważ bakterie te przenosi się drogą kropelkową. Właśnie dlatego warto chronić maluszka już wcześniej, aby uniknąć problemu.

Wcześniej zakażenia pneumokokowe były leczone za pomocą antybiotyków, jednak z biegiem czasu uodporniły się na nie. Specjaliści uważają, że na chwilę obecną najskuteczniejszą metodą ochrony są szczepienia. Ze względu na dużą liczbę szczepów otoczkowych, które mogą powodować zakażenia, szczepionki są tzw. szczepionkami poliwalentnymi. Oznacza to, że zawierają one wielocukry wybranych szczepów, które najczęściej powodują zakażenia.

Gdzie możesz zaszczepić dziecko?

Od 1 września 2017 r.  w Centrum Medycznym Corten Medic w ramach programu „Zdrowie, Mama i Ja” możesz bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciw pneumokokom. To najwłaściwszy i skuteczny sposób walki z zakażeniami pneumokokowymi. Szczepienia są finansowane z budżetu m.st. Warszawy. Dzieci powyżej 36. miesiąca życia można zaszczepić odpłatnie.

Szczepienia na pneumokoki wykonujemy w naszych Centrach Medycznych:

Skip to content