Nie daj się grypie!

Zaszczep się w naszej placówce i ciesz się zdrowiem

Szczepienie przeciw grypie jest korzystne dla osób w każdym wieku, a w szczególności dla starszych Pacjentów. Powinni oni być szczepienie regularnie, ponieważ mogą u nich wystąpić groźne powikłania pogrypowe takie jak zapalenie płuc lub zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność serca, nerek, a nawet zgon. Od 1 września w Centrum Medycznym Corten Medic w ramach programu „Grypa 65+” starsi Pacjenci mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie.

Pamiętaj! Grypa to nie przeziębienie

Mimo, że obie choroby są wirusowe, różni je przebieg. W przypadku łagodnego ataku grypa może trochę przypominać przeziębienie, ale jej objawy są jeszcze bardziej nieprzyjemne i zawsze towarzyszą im wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy oraz bardzo złe samopoczucie. Chorzy mogą odczuwać również ból w mięśniach i stawach oraz silne bóle głowy. Grypa wybucha nagle. Często objawy przypadają zwykle na drugi lub trzeci dzień choroby, a powrót do zdrowia jest możliwy nie wcześniej niż po tygodniu. Zmęczenie pochorobowe może być odczuwalne nawet do kilka tygodni po ustąpieniu choroby. Najlepszą metodą walki z grypą są szczepienia ochronne.

Szczepienia dzieci

Szczepienia zaleca się niemowlętom, które skończyły 6. miesiąc życia, ale o podaniu szczepionki zawsze musi decydować lekarz pediatra, który zna stan zdrowia dziecka i jego kalendarz szczepień obowiązkowych. Wielu lekarzy zaleca, by zaszczepić swoje dziecko przeciwko grypie i uchronić przed niebezpiecznymi powikłaniami po chorobie. Szczególnie rozważyć zaszczepienie swojej pociechy powinni rodzice dzieci, które często chorują i mają za sobą pobyt w szpitalu, a także wszystkie maluchy poniżej 5 roku życia, nawet jeśli nie zaliczają się do tej grupy. Można mieć wątpliwości, czy szczepić przeciw grypie dzieci, które cieszą się dobrym zdrowiem a chorują sporadycznie. Trzeba jednak pamiętać, że nawet one są narażone na kontakt z wirusem grypy, choćby podczas spacerów czy zakupów, ponieważ zakażenie przenosi się drogą kropelkową, dlatego wszyscy jesteśmy na nie narażeni.

Osoby 65+ w podwyższonej grupie ryzyka

Szczepienie przeciw grypie jest korzystne dla osób w każdym wieku, a w szczególności dla starszych (szczególnie cierpiących na choroby przewlekłe układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, a także z chorobami nerek, wątroby, cukrzycą). Powinny one być szczepione regularnie, ponieważ są oni narażeni na bardzo groźne powikłania pogrypowe. W ramach programu „Grypa 65+” od 1 września starsi Pacjenci mogą bezpłatnie zaszczepić się w naszych placówkach. Program szczepień „Grypa 65+” jest finansowany z budżetu m. st. Warszawy, dlatego aby z niego skorzystać Pacjent musi spełnić następujące warunki:

  • ukończenie 65 roku życia
  • zameldowanie w Warszawie (stały lub tymczasowy pobyt)
  • rozliczanie podatku dochodowego (PIT) na terenie m.st. Warszawy

Najlepszy czas na szczepionkę przeciwko grypie

Szczepionkę przeciw grypie najlepiej przyjąć przed sezonem grypowym, czyli w okresie od września do grudnia. Należy tylko pamiętać, że odporność po szczepionce przeciwko grypie uzyskuje się dopiero od 7 do 14 dni po jej wykonaniu. Pacjent chcący się zaszczepić powinien przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Przeciwwskazaniami do szczepienia są nadwrażliwość na któryś ze składników szczepionki lub na białko kurze, reakcja alergiczna przy wcześniejszych szczepieniach, gorączka lub aktywna ostra infekcja.

Gdzie się zaszczepić?

Szczepienia na grypę wykonujemy w naszych warszawskich Centrach Medycznych:

Skip to content