Pełna diagnostyka koronawirusa w Corten Medic

Wykonujemy testy antygenowe oraz szybkie testy przesiewowe

testy-koronawirus


Wykonujemy szybkie testy do wykrywania przeciwciał IgG i IgM przeciw SARS-CoV-2 oraz testy antygenowe. Testy są prowadzone według rygorystycznych procedur bezpieczeństwa, mających zapewnić maksymalne bezpieczeństwo Pacjenta i personelu. Poniżej odpowiedzi na najważniejsze kwestie związane z testami na koronawirus w Corten Medic.


punkty-covid


Testy serologiczne (kasetkowe) na przeciwciała koronawirusa

Co oznaczają przeciwciała IgM i IgG i czym się różnią?

Przeciwciała IgM (przeciwciała „wczesnej infekcji”) to rodzaj immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Ich oznaczanie przeciw wirusowi SARS-CoV-2 wykonuje się, aby określić możliwy kontakt z wirusem wywołującym COVID-19. Mogą one zostać wykryte po upływie co najmniej 7-10 dni od wystąpienia objawów choroby, dlatego wynik ujemny testu nie wyklucza zakażenia SARS-CoV-2. Przeciwciała IgM są przeciwciałami wczesnej fazy zakażenia. Mogą je wykonać osoby, które z uwagi na kontakt z zakażonym podejrzewają u siebie obecność wirusa.  Wynik dodatni przeciwciał IgM obecne nie jest równoznaczny z rozpoznaniem.

Przeciwciała IgG (przeciwciała „późnej infekcji”) są wytwarzane po to, by chronić nasz organizmu przed szkodliwymi patogenami. Podczas infekcji łączą się z nimi i niszczą je. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2) dodatni wyniku IgG może oznaczać, że badana osoba miała kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2 w przeszłości i przeszła go np. bezobjawowo. Wynik może wyjść pozytywny również u osób z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej, którzy nie byli badani w kierunku koronawirusa. Przeciwciała IgG mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 11-14 dni od wystąpienia objawów choroby. Wskazują  na rozwinięcie swoistej odpowiedzi immunologicznej na konkretnego wirusa, która sprawia, że zaczynają wytwarzać się przeciwciała świadczące o przebytym kontakcie z SARS-CoV-2.

Stężenie przeciwciał IgG anty-SARS-CoV-2 zwiększa się wraz ze spadkiem stężenia IgM anty-SARS-CoV-2. Specyficzne przeciwciała IgM mogą zostać wykryte niekiedy 3 dni po pojawieniu się objawów, pomiar IgG anty-SARS-CoV-2 jest możliwy u osób z objawami po ok. 10 dniach, ponieważ IgG są wytwarzane już po rozpoznaniu konkretnego wirusa przez organizm.

WAŻNE. Wyniki badań serologicznych/kasetkowych nie powinny być wykorzystywane jako podstawa do diagnozowania oraz wykluczania zakażenia SARS-CoV-2 lub do informowania o stanie zakażenia. Wyniki dodatnie mogą być spowodowane przebytą lub trwającą infekcją szczepami koronawirusa innymi niż SARS-CoV-2. Są one przydatne do wstępnej diagnostyki COVID-19.

Czym jest test kasetkowy do wykrywania przeciwciał IgG i IgM przeciw koronawirusowi?

Testy immunologiczne sprawdzają obecność przeciwciał we krwi. Oznacza to, że w momencie gdy wirus w organizmie zostanie rozpoznany przez organizm badanego, ten zaczyna się bronić – rozpoczyna wytwarzanie przeciwciał, które wykrywa test. Testy są w stanie rozpoznać obecność wirusa w dosyć zaawansowanym etapie choroby (po pierwszych objawach), są jednak bardzo czułe i wiarygodne (zwłaszcza wynik pozytywny).

Wynik może być znany już po 6 min

Test kasetkowy na koronawirusa

W Corten Medic badanie przeprowadzane jest przy zachowaniu procedur szczególnej ostrożności. Ma to zapewnić Pacjentom maksymalne bezpieczeństwo w trakcie badania. Pacjenci w czasie obecności w Centrum Medycznym lub Mobilnym Punkcie Diagnostycznym są całkowicie wyizolowani, mają kontakt jedynie z personelem medycznym przeprowadzającym badanie. Wszystkie materiały oraz pomieszczenia są dezynfekowane po każdym Pacjencie, a badania są przeprowadzane o ściśle wyznaczonych godzinach.

Samo badanie odbywa się poprzez pobranie kropli krwi (z palca dłoni) do analizatora. Po 6-10 minutach na analizatorze widoczny jest wynik badania (pozytywny lub negatywny).

Zasada działania testu jest podobna, do np. testu ciążowego. Do kasetki, w której jest okienko, nakrapiany jest materiał badawczy. W tym przypadku materiałem jest krew pełna, surowica lub osocze. Po odczekaniu kilku minut w okienku testowym pojawia się wynik. W zależności od tego, czy w okienku pojawią się czy nie kolorowe prążki test ma wynik dodatni lub ujemny.

Szybkie testy wymazowe na antygeny koronawirusa

Test antygenowy to szybki immunologiczny służący do wykrywania antygenu SARS-CoV-2 w organizmie człowieka.  Umożliwia wykrycie obecnie trwającej infekcji, jako że wykazuje wysoką skuteczność już na wczesnych etapach jej trwania. Wykonuje się go na podstawie pobranego wymazu z nosa lub nosogardzieli.

Wynik już po 20 minutach

Zaletą tych testów jest szybkość otrzymania wyniku – po 20 minutach na specjalnej płytce widoczny jest już wynik.

Test antygenowy posiada rekomendację Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

UMÓW SIĘ NA TEST

Skip to content